تبلیغات
getplus.ir یاسی رنک ، افزایش پیج رنک سایت به سایت ایران زمین خوش آمدید story,Music,Sport,Scientific,Game,Politic - نقدی بر فیلم زیبای تهران ، طهران داریوش مهرجویی
به سایت ایران زمین خوش آمدید story,Music,Sport,Scientific,Game,Politic
یادم باشد حرفی نزنم که به کسی بر بخورد نگاهی نکنم که دلی کسی بلرزد راهی نروم که بی راه باشد ، خطی ننویسم که آزار دهد کسی را.
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : م. ا
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتون در مورد سایت چیست ؟نقد سیداحمد دانش بر فیلم طهران تهران:

اکثر فیلم های مهرجویی دارای خصوصیات مشترکی مثل شلوغی لوکیشن ، بازیگران متعدد به صورت همزمان در سکانسها ، تنظیم استادانه روابط شخصیت ها و دیالوگهای آنها ، بازی های خوب ، پیشامدهای کوچک جانبی قصه که جذابیت فیلم را بالا می برد و پیامهای متعدد و چند لایه و ... تمام این موارد را می توان در کارهای آغازین تا به امروز این کارگردان به خوبی مشاهده کرد ، فیلمهایی مانند" گاو" ، " اجاره نشین ها " ، " لیلا" ، "مهمان مامان" و.... از جمله این مصادیق هستند ، حال یک به یک وجود موارد ذکر شده را در آخرین اثر وی یعنی "طهران" بررسی می کنیم .

منبع: سینمای ما وخبرگزاری سینمای ایران

فیلم طهران در یک خانواده جنوب شهری در تهران و در آستانه عید نوروز آغاز می شود ، سقف خانه به علت قدمت ریزش می کند و این خانواده مجبور می شوند به چادری در حیاط پناه ببرند سپس تصمیم می گیرند برای گردش به تهران گردی بروند تا تعطیلات آنها خراب نشود ، از قضا وارد ماشین یک گروه سالمندان که برای همین کار آماده می شوند شده و با آنها همراه می شوند .
کاملاً از موضوعی که مهرجویی برگزیده ( که احتمالا سفارشی هم می باشد ) بر می آید که با این بهانه می خواهد زوایای پنهان و آشکار و ارزشهای شهر تهران را به نمایش بگذارد که البته با این گروه همراه می شود ، از کاخهای قدیمی و قا جاری شروع می کنند و با توضیح راهنمای گروه یک به یک به ارزشهای فراوان بناها و آثار فرهنگی تهران اشاره می شود .
در این میان سوالات اعضای گروه ظرف مناسبی برای بیان نکات ظریف تر و کامل تر است درست است که بسیاری از پیامهای مورد نظر فیلمساز در این جا به صورت دیالوگ گفته می شود ولی میزانسن طراحی شده ، داستان و بازی خوب بازیگران ، این مسئله را کاملاً باور پذیر می سازد و این مهمی است که کمتر کسی می تواند مانند مهرجویی چنین استادانه از پس آن بر آید .
همراه شخصیت های داستان یکی یکی از باغ ها و عمارت های قدیمی عبور می کنیم و به آثار فاخر جدید تری مثل برج میلاد می رسیم.
در این میان می توانم به قهر و آشتی یک زوج سالمند از اعضای گروه به عنوان آن داستان کوچک جانبی اشاره کنم که مهرجویی با طراحی آن و سیرروایتی اتفاقی که می افتد محمل سخن های بسیار دیگری را میسازد.
با گم شدن کودکان در باغ و به این بهانه نشان دادن اجزای بیشتری از این اثر تاریخی ، وجود شخصیتی که در خارج از کشور زندگی می کند و تعطیلات نوروز را برای دیدن خواهرش که از اعضای گروه است به ایران آمده درکنار دیگر نقش ها خود می تواند بهانه دیگری برای گفتن پیامهای رسز و درشت بیشتری باشد و از این قبیل موارد که یافتن کامل آنها را به عهده خود بیننده می گذاریم .
مهرجویی در فیلم طهران علاوه بر مرور سیر تاریخی تهران ، اتفاقات رخ داده در کل کشور را هم خود به خود بررسی می کند . از پرداختن به کشور و تاریخ که بگذریم روابط بین انسانها با طنز های گاه به گاه به نقد کشیده می شود ، برج نشین مذمت و صفا و صمیمیت خانه های ایرانی و قدیمی یادآوری می شود و در پایان هم می بینیم که خانه در حال ریزش با همکاری گروه دوباره مقاوم سازی و قابل استفاده می شود و پایانی چون فیلم مهمان مامان را یاداوری می کند .
البته سوالی که مطرح می شود این است که چه ارتباطی بین طهران و تهران ساخته مهدی کرم پور وجود دارد که این دو در کنار هم قرار داده شده است ، گرچه فیلم تهران هم فیلم خوبی است و داستانی را در تهران امروز روایت می کند ولی هیچ سنخیت موضوعی و حتی ساختاری بین این دو دیده نمی شود در واقع می توان تهران را اثر قابل قبولی دانست ولی به لحاظ ساختار حرفه ای در رتبه بسیار پایین تری از فیلم مهرجویی قرار دارد و به نظر می رسد تنها دلیل کنار هم گذاشتن آنها رساندن زمان فیلم به یک فیلم بلند سینمایی باشد .

سینمافا- مائانتا اعتصامی- فیلم " طهران ، تهران" به مانند عنوانش فیلمی است دو اپیزودی كه اپیزود اول را با توجه به "ط" دسته دارش كه نشانه ی تمامی نوستالژی پنهان پشت یك اسم و یك شهر است،" داریوش مهرجویی" كارگردان قدیمی تر كه حالا دیگر گرد سفیدی روی موهایش نشسته و یادآور چندین سال سینمای دوست داشتنی برای همه ماست  كارگردانی كرده است.

داریوش مهرجویی از سرگشتگی های فلسفی "هامون" و تنهایی و انزوای "لیلا" و " پری" عبور كرده و حالا كه دنیا را با عینك سال ها تجربه و زندگی می بیند به  رضایت و سرخوشی " مهمان مامان" و حالا اپیزود " طهران" رسیده است.
اپیزود "طهران " با وقوع یك فاجعه و تنش شروع می شود. در لحظه ی سال تحویل سقف خانه ای فرومی ریزد و این یعنی یك چالش پیش روی خانواده ی داستان. بهترین ملات برای ساختن فیلمی اجتماعی و پراز تلخی . خانه ای كه خراب می شود و خانواده ای كه  تمام خوشی عیدشان قاعدتا باید خراب شود . اما این بار پشت سكان فیلم كارگردانی  نشسته كه آن قدر زندگی كرده كه بداند پشت هر زشتی و سختی ، چه زیبایی ها پنهان شده است.
بعد از آوارشدن سقف خانه بر روی سر خانواده ی چهارنفره ی " نجیب" ، این خانواده برای گذراندن روز اول عید ، با یك تور تهران گردی همراه می شوند . توری كه تمامی مهمانانش مردان و زن های مسن و دنیادیده ای هستند كه یك جورهایی تماشاگر احساس می كند انگار با همكلاسی های سابق و همراه های دوران جوانی خود مهرجویی همسفر شده است. پیرمرد و پیرزن های خوشحالی كه از همه نوعی می توان بینشان پیدا كرد . از عاشق گرفته تا بهانه گیر. و این سفر تهران گردی بهانه ای می شود تا تماشاگرهم با مسافران همراه شده ،پوسته ی بیرونی تهران را كه همیشه برایش شهری بوده پر از دود و ترافیك و ازدحام بشكافد و به قلب تپنده و داستان های این پایتخت حالا پیر نزدیك شود. در واقع این اپیزود به همه مان نشان می دهد كه می توان یك فیلم كاملا سفارشی و تبلیغاتی را طوری ساخت كه هم سینما باشد و لذت بخش و هم اهداف تهیه كنندگانش را برآورده كند.
از موسیقی این اپیزود نباید بی تفاوت گذشت كه بار اعظم نوستالژی تهران پیر را بر دوش می كشد. بازی های فیلم به خصوص بازی " پانته آ بهرام" بسیار چشمگیر و باورپذیر است و تمامی بازیگرها ، حتی مسافران تور تهران گردی خیلی خوب خودشان را با دنیای جلوی دوربین وفق داده اند و تمام این ها در درآوردن فضای رئالی كه مشخصه ی فیلم دیگر مهرجویی یعنی " مهمان مامان" هم بود كمك كرده است.
پایان فیلم به همان حلاوت و خوش بینی " مهمان مامان" است. باید به مهرجویی كه از " گاو" تا " طهران" آمده است و تلخی "سنتوری" و توقیفش را چشیده اعتماد كرد و از خوش بینی اش  لذت برد. مهرجویی آن قدر پیرهن پاره كرده است كه بداند چنین خوش بینی هایی را می توان در ژانر علمی – تخیلی طبقه بندی نكرد .


اپیزود دوم را كارگردان جوان تری ساخته است ، " مهدی كرم پور".
 كارگردانی كه آن قدر جوان هست كه هنوز معترض باشد و ایده آل گرا. پس از دیدن شعارهای اپیزود " تهران" شوكه نشوید. اپیزود "تهران " ، صدای اعتراض نسلی را به تصویر كشیده كه نه اهل مسامحه است و نه اهل محافظه كاری و در لفافه سخن گفتن. درست كه سینما جای مستقیم حرف زدن نیست . جای تصویر است نه شعار و سخنرانی. درست كه سینما اول سرگرمی است و آخر كلاس درس. اما " تهران" تلاشی محترم است در راستای زدن حرف هایی كه بخشی از بغض جوان های امروز است. داستان سعی دارد عكس العمل عده ای جوان به مسئله ای را نشان بدهد كه شاید در وهله ی اول مسئله ی خیلی ها نباشد و صرفا لغو یك كنسرت موسیقی به نظر برسد اما  در عمق بیشتر خیلی حرف ها دارد.
 مشكل تنها لغو كنسرت یك سری جوان نوازنده نیست. حرف ، حرف اعتمادنكردن است. حرف از " خودی ندانستن" جوان .
اپیزود دوم ، خیلی خود را درگیر روایت داستان نمی كند . بیشتر سعی دارد به دغدغه های جوانانی نزدیك شود كه بهانه ی فیلمش هستند. گروهی كه شاید جذاب ترین فردشان " رضا یزدانی" خواننده شناخته شده ی سبك " راك" باشد. " راك" خودش سبك اعتراض است و این اعتراض را صدای محكم و خش دار یزدانی بهتر از هر چیزی تكمیل می كند. شاید بازی " رضا یزدانی " در فیلم دیده نشود و در واقع یزدانی فقط خودش را اجرا كرده باشد ، اما بی شك هرگونه حضور ستاره های عرصه های دیگر در سینما ،همیشه جذاب بوده است.
مطمئنا پرداخت داستانی و شخصیت ها خیلی قوی نیست و همان نچسب بودن آدم های قصه ی قبلی كرمپور یعنی " چه كسی امیر را كشت؟" این جا هم دیده می شود . اما بدون شك لذت دیدن اجرای تخیلی گروه در آخر فیلم كه حدود هفت دقیقه آخر اپیزود دوم فیلم را در برگرفته باعث می شود كه  تماشاگرها با حس خوبی از فیلم سالن را ترك كنند.
در آخر بد نیست یادآور شویم كه فیلم قرار بود در سه اپیزود تهیه شود . و كارگردان اپیزود دیگر " سیف الله داد" باشد كه وقتش در این دنیا تمام شد و ساخت این اپیزود در تقدیرش نبود. فیلم به " داد" تقدیم شده است. روحش شاد...

اطلاعات فیلم:
طهران – تهران
اپیزود اول: طهران، روزهای آشنایی - کارگردان: داریوش مهرجویی
اپیزود دوم: طهران، سیم آخر- کارگردان: مهدی کرم پور

نوع مطلب : فیلم ، Film، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 5 دی 1390
شنبه 14 مرداد 1396 03:23 ب.ظ
Hi there colleagues, pleasant post and fastidious arguments commented here, I
am genuinely enjoying by these.
شنبه 14 مرداد 1396 08:52 ق.ظ
Hi! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured
I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
My blog addresses a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit
from each other. If you're interested feel free to shoot me an email.
I look forward to hearing from you! Great blog by the way!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
به سایت ما خوش آمدید
getplus.ir یاسی رنک ، افزایش پیج رنک سایت